Porady, Wózki

Pierwszy spacer z noworodkiem – jak wybrać najlepszą porę?

Pierwszy spacer z nowym członkiem rodziny to wyjątkowe doświadczenie, które warto celebrować. Nie da się jednak ukryć, że niektóre pory roku wydają się temu bardziej sprzyjać od innych. Niezależnie od tego, czy Twój pierwszy spacer z noworodkiem przypada na okres wiosenny, czy na czas późnej jesieni, mamy dla Ciebie poradnik, który pozwoli wytypować najlepszy termin!

Spis Treści

Wiosna, lato, jesień i zima – jak powinien wyglądać pierwszy spacer?

Wybór odpowiedniego terminu na pierwszy spacer z dzieckiem zależy od wielu czynników, w tym od pory roku. A każda z nich ma swoje zalety i wyzwania. Zatem, kiedy pierwszy spacer z noworodkiem będzie najbardziej odpowiedni?

Oczywiście dni różnią się między sobą, a nasze wskazówki mają ogólny charakter. W niektórych przypadkach znajdą bezpośrednie przełożenie, w innych będą wymagały bardziej indywidualnego podejścia. Jedno jest pewne – poniższe porady dadzą Ci rozeznanie i pozwolą lepiej zaplanować pierwszy spacer.

A dlaczego warto wychodzić na świeże powietrze? To świetne wsparcie dla rozwoju dziecka, a także okazja do przyjemnego spędzenia czasu ze sob

Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem - wiosna

Przyroda budzi się do życia, a temperatury są bardziej umiarkowane – to idealny czas, aby cieszyć się świeżym powietrzem, ale należy uważać na zmienną pogodę, która może nieprzyjemnie zaskoczyć. Okienko na spacery jest duże – od 10:00 do 15:00.

W tym okresie idealnie sprawdza się kilka warstw ubrań, które można zdjąć, gdy zrobi się cieplej. Cienka czapka, sweterek i cienki śpiworek. W chłodniejsze dni warto dodać cieplejsze spodenki dresowe i chustę na szyję.

Kiedy można wyjść z noworodkiem latem?

Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz, jednak pamiętaj o ochronie delikatnej skóry dziecka i nie wystawiaj jej bezpośrednio na działanie słońca. Także podczas spacerów, dlatego najlepszym czasem na wyjście są poranki lub późne popołudnie (przed 10:00 lub po 16:00).

Latem postaw na lekkie i przewiewne ubranka, a także czapeczkę, która ochroni przed słońcem. Mimo wszystko warto mieć pod ręką lekkie okrycie, z którego można skorzystać w zacienionych miejscach.

Pierwszy spacer noworodka jesienią

Jesień, która mieni się wieloma kolorami ma w sobie coś urzekającego. Niestety jest też druga strona medalu, czyli ochłodzenie, deszcz i wiatr. Tutaj najlepszą porą na spacery jest ponownie okres 10:00 – 15:00 (tak, jak w przypadku wiosny).

Ponownie warto postawić na warstwowe ubieranie malucha, czyli na śpioszki załóż bluzę lub sweterek, jesienny śpiworek do wózka i czapeczkę, jeśli pogoda jest bardzo zmienna.

Kiedy z noworodkiem na spacer - zima

Chociaż dla wielu ludzi jest to najtrudniejsza pora na spacery, to i ona pozwala cieszyć się pięknymi widokami. Trzeba tylko odpowiednio się przygotować do wyjścia i wybrać dobry termin. W tym przypadku najlepszy będzie środek dnia, czyli czas między 11:00 a 14:00, gdzie jest największe nasłonecznienie.

Zima w naszym regionie potrafi być naprawdę mroźna, więc warto się dobrze przygotować na spacer w takich warunkach. Gruby kombinezon, ciepłe spodenki z naturalnych materiałów, czapka, szalik i skarpetki. Dodatkowo zawsze miej ze sobą kocyk. Uważaj jednak, aby nie przegrzać dziecka! Sprawdzanie temperatury karku dziecka jest niezawodnym sposobem na ocenę, czy maluchowi nie jest ani za zimno, ani za gorąco. Kark powinien być przyjemnie ciepły, lecz nie gorący.

Jak przygotować dziecko do pierwszego spaceru?

Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu. Warto przy tym pamiętać o dostosowaniu ubioru do danej pory roku, co opisaliśmy wyżej. Jednak na tym przygotowania się nie kończą, ponieważ równie ważna jest pozostała ochrona.

Co się kryje pod tym hasłem? M.in. kremy dla dzieci z filtrem UV latem i kremy ochronne podczas mrozów, parasole przeciwsłoneczne, które można wygodnie przypiąć do ramy wózka, śpiworek do gondoli na chłodniejsze dni, dodatkowy kocyk, czy ochrona przed deszczem i śniegiem w postaci folii przeciwdeszczowej.

Dodatkowo warto wziąć ze sobą podstawowe wyposażenie, dzięki czemu nic Cię nie zaskoczy w trakcie przechadzki. A co takie podstawowe wyposażenie obejmuje? Zazwyczaj są to dodatkowe pieluszki, chusteczki i kocyk, ale możesz także zabrać ze sobą butelkę z pokarmem i zabawki. Nasze nowoczesne wózki dziecięce posiadają praktyczne torby, w których możesz wygodnie przechować te przedmioty.

Ile czasu powinien trwać pierwszy spacer z noworodkiem?

Jeśli już wiesz, jak ubrać niemowlę na spacer, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyjść z dzieckiem na pierwszy spacer i ile powinien trwać? Nie da się ukryć, że jest to bardzo indywidualna kwestia, która zależy m.in. od tego, gdzie mieszkasz, ale mimo wszystko można pokusić się o pewne ogólne wskazówki.

Pierwszy spacer nie powinien być zbyt długi. 15-30 minut to wystarczający czas, aby nie tylko przyzwyczajać dziecko do nowej aktywności, ale również i siebie. Postaw na ciche i spokojne miejsca, np. park miejski lub rzadko uczęszczaną drogę, dzięki czemu unikniesz hałasu i tłoku. Z każdym kolejnym tygodniem możesz odrobinę wydłużać czas trwania spacerów i tym samym odkrywać nowe miejsca w swojej okolicy.

Polecane artykuły