Noworodek śpi nawet kilkanaście godzin dziennie w ciągu pierwszego roku życia. I nie powinno to dziwić, ponieważ jest to jak najbardziej zdrowa oznaka. Sen jest kluczowy m.in. dla prawidłowego rozwoju, dlatego bezpieczeństwo snu powinno być priorytetem.
W takim razie pojawia się pytanie, jak układać noworodka do snu, aby mieć pewność, że będzie to dla niego bezpieczne i zdrowe? Sprawdźmy to wspólnie!
Spis Treści
Jak powinien spać noworodek? Najlepsza pozycja do snu
Najnaturalniejszą i najbezpieczniejszą pozycją do spania dla noworodka, jest leżenie na plecach. Taka pozycja ogranicza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej czy innych problemów związanych chociażby z oddychaniem.
A czy noworodek może spać na boku lub brzuchu? Dla jego bezpieczeństwa lepiej unikać takich pozycji, zwłaszcza gdy dziecko pozostaje bez nadzoru osoby dorosłej. Maluszek nie ma jeszcze kontroli nad swoim ciałem i nie potrafi utrzymywać samodzielnie główki, co może skutkować utrudnieniami w dopływie powietrza.
Z tych samych powodów należy także zadbać o otoczenie, w którym dziecko spędza tak dużo czasu, czyli o łóżeczko. Powinno ono być bezpieczną przestrzenią. Co to jednak oznacza w praktyce?
Co powinno znaleźć się w łóżeczku dziecięcym?
Sen noworodka powinien być niczym niezakłócony i wbrew pozorom nie chodzi tylko o hałasy czy inne nieudogodnienia, ale również o to, co znajduje się w samym łóżeczku.
Urządzając przestrzeń dla swojego dziecka, kusi, aby udekorować ją różnego rodzaju zabawkami. Maskotki, ozdobne poduszki czy kolorowe i puchate kocyki pięknie wyglądają, ale podczas snu dziecka mogą okazać się niemałym zagrożeniem. Tego typu dodatki zwiększają ryzyko przypadkowego uduszenia.
Zamiast tego łóżeczko powinno być jak najbardziej minimalistyczne. Wszystko, czego potrzeba, to śpiworek do spania lub ewentualnie lekkie okrycie – jednak w tym drugim przypadku należy zwrócić uwagę na jego wykonanie.
Koce i okrycia na noc powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z ażurowym wzorem. Takie produkty mają luźniejszy splot i są przewiewne, a w przypadku przypadkowego przykrycia twarzy dziecka, umożliwiają łatwiejsze oddychanie.
Najpopularniejsze wózki
Czy noworodek może spać w wózku dziecięcym?
Normą jest, że noworodek zasypia podczas spacerów, ale czy to na pewno bezpieczne? Jak najbardziej tak! Wózek dziecięcy jest dostosowany do potrzeb małego człowieka, więc taka sytuacja nie powinna budzić niepokoju wśród rodziców czy opiekunów.
A w jakiej pozycji powinien spać noworodek w wózku dziecięcym? Tutaj nie będzie wyjątku – na plecach. Dobrze jest również dodatkowo zadbać o komfort, na przykład osłaniając maluszka od wiatru i słońca, co zapewni mu spokojny i przyjemny sen.
Co ważne, współczesne wózki są tak zaprojektowane, aby nawet dłuższe przebywanie w nich było bezpieczne dla dziecka, więc w wyjątkowych sytuacjach, może ono spędzić w gondoli nawet całą noc. Warto jednak ograniczyć takie przypadki i zapewniać maluchowi odpoczynek w łóżeczku, które jest najlepiej dostosowane do tego celu.
W czym i jak powinien spać noworodek w łóżeczku?
Znamy już odpowiedzi na to, czy noworodek może spać na brzuchu albo spędzić całą noc w wózku, więc o co jeszcze warto zadbać? O mniejsze i większe szczegóły, a do tej grupy można z całą pewnością zaliczyć ubranka.
W czym powinien spać noworodek, aby było mu wygodnie? Zahaczyliśmy o ten temat przy okazji śpiworków do spania. Jest to jedna z najlepszych opcji dla noworodków, ponieważ zapobiega ryzyku przykrycia twarzy przez materiał i utrzymuje optymalną temperaturę przez całą noc. Ważne jest jednak, aby wybrać śpiworek dostosowany do aktualnej temperatury otoczenia, pory roku oraz rozmiaru dziecka, bo zarówno za luźny, jak i za ciasny produkt nie spełni swojego zadania.
Z kolei w kwestii ubranek jest trochę większa dowolność, ale rodzice najchętniej sięgają po body i pajacyki wykonane z miękkich, naturalnych materiałów, takich jak bawełna, która jest delikatna dla wrażliwej skóry noworodka i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.
Warto przy tym pamiętać, że odpowiednie ubrania i śpiworek, to takie, które nie posiadają luźnych elementów, łatwych do oderwania i połknięcia. Staraj się również nie używać zbyt wielu warstw czy dodatkowych kocyków, które mogłyby powodować przegrzewanie się dziecka.