W domu pojawia się noworodek i musisz pożegnać się z przespanymi nocami? A przecież sen jest kluczowy – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze zrozumieć, jak funkcjonuje dziecko i jak wyglądają jego fazy snu, bo pozwoli Ci to zapewnić sobie – i dziecku – spokojniejszy odpoczynek na co dzień.
Spis Treści
Jak wygląda sen u noworodka?
Sen u niemowlaka wygląda zupełnie inaczej niż u dorosłego człowieka. Ba – wygląda inaczej niż u kilkumiesięcznego dziecka! I chociaż mogłoby się wydawać, że maluszki przede wszystkim śpią, ponieważ potrzebują tego snu około 16-18 godzin w ciągu dnia, to jednak w ich cyklach dominują płytsze fazy, przez co dziecko często się budzi.
A teraz odrobina teorii! W pierwszych miesiącach życia maluchy przechodzą przez dwie główne fazy snu – aktywną, zwaną REM, i spokojną, znaną jako NREM. Jak je rozpoznać? W aktywnej fazie dziecko jest – jak sama nazwa wskazuje – aktywniejsze, więc może wydawać różne dźwięki i robić śmieszne miny.
W przeciwieństwie do naszych dłuższych cykli, cykle snu noworodka są o wiele krótsze i trwają około 50-60 minut. To oznacza, że maluch przechodzi przez te fazy o wiele częściej, co może tłumaczyć, dlaczego budzi się z taką regularnością. I chociaż taka „huśtawka” może być męcząca dla rodziców, jest to całkowicie normalna faza rozwoju każdego dziecka.
Niektórzy rodzice mogą nawet zauważyć, że ich maluch często budzi się na krótko, po czym ponownie zapada w sen – to właśnie efekt tych krótkich cykli snu. A wiedząc, jak wygląda sen noworodka, możesz lepiej reagować na jego potrzeby, a także zadbać o własny odpoczynek.
Niech więc nie martwi Cię niespokojny sen – noworodek w tym czasie korzysta z przywilejów swojego wieku.
Sprawdź nasze produkty
W jakich warunkach powinien spać noworodek?
Mając już podstawową wiedzę o cyklach snu, przejdźmy teraz do omówienia warunków, w jakich maluch powinien zasypiać, bo te przekładają się na jakość jego odpoczynku.
I oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie dziecku bezpiecznego, płaskiego miejsca do spania, na przykład we własnym łóżeczku, jednak to nie zawsze jest możliwe. W końcu dziecko nie poczeka ze swoim snem do powrotu ze spaceru lub przyjazdu do domu z zakupów.
W takich przypadkach wózki dziecięce również mogą być praktyczną opcją, która sprawdzi się na krótki czas. Pamiętaj jednak, że taki wózek nie powinien zastępować zbyt często łóżeczka. I chociaż bezpieczna gondola oraz wygodny materac wózeczka sprawdzają się nawet w przypadku nocnego odpoczynku (np. gdy nie ma możliwości położyć malucha w łóżeczku), to dziecko powinno mieć swoje miejsce do spania.
Z kolei foteliki samochodowe dla dzieci, chociaż z całą pewnością niezastąpione w podróżach, nie są przeznaczone do spania przez dłuższy czas. Oczywiście, drzemka podczas przejażdżki nie jest niczym złym, ale gdy pojawi się taka możliwość, przełóż dziecko do łóżeczka – lub chociażby do wspomnianego już wózka – aby zapewnić mu płaską pozycję do spania.
Drzemki w ciągu dnia – jak wpływają na nocny sen dziecka?
W kontekście wspomnianych drzemek, warto zastanowić się, jak wpływają one na nocny odpoczynek dziecka. Czy ma to jakieś znaczenie?
Odpowiedź brzmi „TAK”, ale w trochę inny sposób, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. I znowu – sen u noworodka przebiega trochę inaczej niż w przypadku dorosłych osób, a dziecko potrzebuje go znacznie więcej, zatem nic dziwnego, że częściej zapada w krótkie drzemki.
Może się wydawać, że jeśli dziecko nie śpi w dzień, to wieczorem będzie spać jak kamień, prawda? Otóż niekoniecznie! Wbrew popularnym przekonaniom, zmęczony noworodek wcale nie przesypia nocy lepiej. Zamiast tego, jego nadmierne zmęczenie może sprawić, że zaśnięcie stanie się trudniejsze, a sen będzie bardziej niespokojny i przerywany.
Dlatego właśnie warto zadbać o to, aby dziecko miało regularne drzemki w ciągu dnia. Wypracowanie rutyny drzemek jest kluczowe dla dobrego samopoczucia malucha, a także jego rodziców, którzy mogą lepiej zaplanować sobie swój dzień czy nawet własny odpoczynek.
Oczywiście, nie sposób podać optymalnej liczby drzemek w ciągu dnia, ponieważ każde dziecko jest inne – obserwuj więc swoją pociechę, aby zrozumieć, co działa najlepiej w jej wypadku.
A co w odwrotnym przypadku,czyli wtedy, gdy dziecko nie chce spać w ciągu dnia? Są to rzadkie sytuacje, ale warto mieć pod ręką kilka „pomocy”, które ułatwiają dziecku zasypianie.
Zainwestuj w zdrowy i spokojny sen Twojego dziecka
Twoje dziecko dopiero uczy się świata, więc warto mu w tym pomóc. Jak to działa w przypadku spania? Tutaj kluczowe jest stworzenie odpowiednich warunków do snu.
Maluszek powinien mieć cichą i bezpieczną przystań, w której będzie mógł odpoczywać, więc łóżeczko dziecięce lub kołyska to element obowiązkowego wyposażenia. Jeżeli często spacerujecie lub wychodzicie z domu, wózek również powinien być dostosowany do ewentualnych drzemek. I tutaj doskonale sprawdzają się śpiworki do wózka, które chronią maluszka przed czynnikami zewnętrznymi – od wiatru po opady.
Część rodziców sięga również po urządzenia generujące tzw. biały szum, który przypomina dźwięki panujące w brzuchu matki. Dzięki temu dziecko łatwiej się uspokaja, a w konsekwencji szybciej zasypia.
Zakończenie – jak wygląda sen u niemowlaka?
Sen u małego dziecka zajmuje sporą część dnia, jednak dominują w nim płytsze fazy, co sprawia, że dziecko często się z niego wybudza. Oczywiście, każde dziecko jest inne, ale mając wiedzę z tego artykułu, lepiej zrozumiesz cykl snu swojej pociechy.
A świadome podejście do snu noworodka pomoże Ci cieszyć się spokojnymi nocami, a co za tym idzie – szczęśliwym i zdrowym czasem ze swoim maluszkiem.