Dzieci

Sprawdź, kiedy należy wyciągnąć wkładkę noworodka w foteliku

Bycie rodzicem to sztuka, która wymaga codziennego podejmowania wielu decyzji, a każda czynność może stawiać przed Tobą nowe wyzwania. Jednym z nich jest decyzja o stosowaniu wkładek do fotelika, a później – o zaprzestaniu ich używania.

Dlatego warto poznać temat odrobinę bliżej, bo wiedza to klucz do lepszych, codziennych decyzji! Zobacz zatem, jak bezpiecznie przewozić dziecko i do kiedy wkładka dla noworodka w foteliku będzie optymalnym rozwiązaniem!

Spis Treści

Co to jest wkładka dla noworodka i dlaczego warto jej używać?

Wkładki dla noworodków to specjalne akcesoria, które zakłada się w fotelikach dla dzieci, aby zapewnić maluchom jeszcze większe bezpieczeństwo i wygodę.

Foteliki samochodowe dla dzieci są uniwersalne, a to oznacza, że są przeznaczone zarówno dla noworodków, jak i dla trochę starszych niemowlaków. A przecież maluchy nie są jednakowe i w przypadku mniejszych dzieci, fotelik może być dla nich niewygodny.

Do tego dochodzi fakt, że noworodki mają delikatne ciało i specyficzną fizjologię z charakterystycznie wygiętym kręgosłupem i słabymi mięśniami podtrzymującymi główkę. Dobrze dobrana wkładka do fotelika pozwala więc na stabilizację pozycji dziecka, niezależnie od jego rozmiarów, jednak jest szczególnie zalecana w przypadku drobniejszych dzieci.

Dlaczego? Ponieważ bez niej noworodek mógłby się osunąć w foteliku podczas jazdy.

Oczywiście, wkładka nie zastąpi dobrego fotelika i o tym, jaki fotelik dla noworodka wybrać, napisaliśmy artykuł, który także warto poznać!

Sprawdź nasze produkty

Jakie są zalety stosowania wkładek dla noworodków?

Bezpieczeństwo i wygoda to główne zalety, ale listę uzupełniają również lepsze dopasowanie dziecka do przestrzeni fotelika oraz ochrona newralgicznych części ciała – przede wszystkim szyi i główki.

Zalety ze stosowania wkładki do fotelików:

  • stabilizacja ciała dziecka ppodczas jazdy samochodem,
  • zapobieganie przesuwaniu się noworodka w foteliku,
  • ograniczenie przestrzeni, dostosowując wnętrze fotelika do malutkiego ciałka,
  • lepsze chronienie główki i szyi,
  • zapewnienie prawidłowej pozycji w foteliku,
  • zwiększenie wygody dziecka.

Wkładki dla noworodków powinno stosować się od pierwszych dni życia dziecka, ale w tym momencie rodzi się drugie pytanie: do kiedy wkładka niemowlęca w foteliku? I odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników.

Wkładka dla noworodka do fotelika – kiedy wyjąć?

Wkładkę należy wyciągnąć, gdy dziecko osiągnie odpowiedni wzrost, wagę lub rozwój fizyczny, co zazwyczaj ma miejsce pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia. Co jednak w tym kontekście oznacza słowo „odpowiedni”?

Zazwyczaj przyjmuje się, że dziecko może podróżować bez wkładki, gdy:

  • osiągnie 60 cm wzrostu lub wagę 5-6 kg,
  • jego główka wystaje ponad linię wkładki,
  • pasów fotelika samochodowego nie można prawidłowo dopasować z wkładką.

Warto przy tym zauważyć, że pora roku również może mieć wpływ na to, kiedy usunąć wkładkę. Dlaczego? Ponieważ w cieplejszym okresie odzież niemowlęca jest cieńsza, więc dziecko ma więcej miejsca w foteliku. Zimą z kolei więcej warstw ubranek ogranicza przestrzeń.

Polecamy zatem nasz artykuł „noworodek w foteliku zimą”, który pozwoli Ci jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo malucha podczas zimowych przejażdżek samochodem.

Jak widać, granica jest płynna i dla każdego dziecka może ona przypadać w innym momencie. Dodatkowo zalecenie producentów w tym zakresie również mogą się różnić. W Venicci stosujemy uniwersalne wytyczne, ale jeśli korzystasz z wkładek innych producentów, sprawdź dokładnie ich zalecenia.

Akcesoria do wózków dziecięcych

zobacz więcej

Foteliki samochodowe dla dzieci

zobacz więcej

Śpiworki do wózka

zobacz więcej

Czy Twoje dziecko jest już gotowe na podróż bez wkładki?

Powyższe wytyczne pozwolą Ci ocenić, czy już najwyższy czas, aby wyciągnąć wkładkę noworodkową, jednak warto też posłuchać swojego dziecka. Kilka z jego zachowań może być dla Ciebie jasnym znakiem, że jest ono gotowe na podróże w samym foteliku.

I tak, jeżeli zauważysz, że dziecko jest zbyt mocno opięte pasami w foteliku lub główka niewygodnie wystaje ponad wkładkę, to dobry moment na jej usunięcie. Ponadto, jeśli maluch wierci się podczas jazdy i protestuje po zapięciu go do fotelika (a wcześniej nie wykazywał takich oznak niezadowolenia), również może to świadczyć o jego niewygodzie.

W takich momentach warto przetestować dopasowanie dziecka do fotelika bez wkładki. Wyjmij wkładkę i zobacz, jak zmieni się zachowanie dziecka oraz jego ułożenie w foteliku.

Pamiętaj przy tym, że lepiej jest usunąć wkładkę nieco później niż zbyt wcześnie, aby zapewnić optymalne wsparcie dla ciągle rozwijającego się ciała malucha.

Podsumowanie – wkładka noworodkowa: do kiedy?

Wkładki noworodkowe sprawdzają się już od pierwszych dni życia dziecka (np. podczas podróży ze szpitala do domu), ale decyzja o ich wyjęciu powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Zazwyczaj następuje to pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia, czyli wtedy, gdy dziecko osiąga ok. 60 cm wzrostu i 5-6 kg wagi.

Jeśli masz wątpliwości, kiedy dokładnie zrezygnować z wkładki, warto udać się do sklepu dziecięcego, w którym kupowano fotelik. Specjaliści pomogą sprawdzić wszystko na miejscu, upewniając się, że wkładka i fotelik są odpowiednio dopasowane do obecnych potrzeb dziecka. To dodatkowe wsparcie pozwoli Ci zyskać pewność i spokój.

Kolejną ważną decyzją jest zmiana fotelika samochodowego na większy model, ale to już temat na inną opowieść, którą również znajdziesz na naszym blogu.

Polecane artykuły