W momencie pojawienia się na świecie dziecka, pojawia się też mnóstwo pytań. Na szczęście jesteśmy tutaj po to, aby na nie odpowiadać, a w tym artykule zajmiemy się jednym z najczęściej występujących: ile dziecko może być w foteliku?
Na pierwszy rzut oka odpowiedź wydaje się prosta, ale gdy zaczniemy zagłębiać się w szczegóły, pojawia się sporo dodatkowych zagadek. Od czego to wszystko zależy i jakie są regulacje prawne w tym zakresie? Sprawdzamy!
Spis Treści
Noworodek w foteliku – jak długo może w nim przebywać?
Eksperci zalecają ograniczenie czasu spędzanego w foteliku (czy też nosidełku) do kilku godzin dziennie i maksymalnie 3 godzin jednorazowo. Dlaczego?
Przepisy prawne jasno określają to, do kiedy można przewozić dziecko w foteliku oraz grupy fotelików dostosowane do różnego wieku i wagi (więcej na temat tego, jaki fotelik dla noworodka wybrać, pisaliśmy w osobnym artykule).
Próżno jednak szukać odgórnych wytycznych w prawie dotyczących tego, jak długo może przebywać dziecko w foteliku podczas jednorazowej podróży samochodowej. A przecież jest to równie ważne pytanie!
I tutaj właśnie z pomocą przychodzą lekarze, którzy podpowiadają, jak długo może być noworodek w foteliku. Pozycja dziecka odgrywa tutaj najważniejszą rolę!
Jako że noworodki w pierwszych tygodniach życia mają delikatniejszy układ kostny i ciągle się adaptują do nowego otoczenia, muszą spędzać czas w pozycjach, które zapewniają im prawidłowy rozwój.
Oczywiście, foteliki samochodowe dla dzieci są dostosowane do ich potrzeb, jednak zbyt długie przebywanie w pozycji, którą narzucają, może powodować nacisk na kręgosłup lub utrudniać prawidłowy przepływ powietrza.
3 godziny jest więc bezpieczną granicą, chociaż niektórzy pediatrzy wskazują raczej na 2 godziny. Dużo tutaj zależy od zachowania samego dziecka, a także czasu jazdy – jeżeli więc planujecie wielogodzinną podróż, lepiej robić więcej krótkich przerw, w trakcie których maluch może odpocząć od fotelika.
Sprawdź nasze produkty
Jak długo można przewozić dziecko w nosidełku?
Nosidełko i fotelik samochodowy to pojęcia, których rodzice często używają zamiennie. Jak sama nazwa wskazuje, taki fotelik sprawdza się do przenoszenia malucha – na przykład z samochodu do domu – gdy ten zaśnie podczas drogi.
I chociaż dziecko może zasypiać w nosidełku, to nadal nie powinno spędzać w nim więcej czasu niż to konieczne. Krótka drzemka? Jak najbardziej, jednak dłuższy odpoczynek powinien odbywać się w miejscu do tego przeznaczonym – łóżeczku lub ewentualnie w głębokim wózku.
Wszystko dlatego, że w foteliku/nosidełku, dziecko nie może samoistnie zmienić swojej pozycji, a jego ruchy są mocno ograniczone. Wpływa to nie tylko na prawidłowy rozwój kręgosłupa, ale również na wygodę malucha.
A jeśli dziecko zasnęło w nosidełku i nie chcesz go budzić, poczekaj na moment, aż zapadnie w głębszy sen i wtedy bezpiecznie wyjmij je z fotelika.
Starsze dziecko w foteliku samochodowym – jak długo?
Wiesz już, ile niemowlę może jechać w foteliku, ale co ze starszymi dziećmi? Tutaj sprawa wydaje się prostsza, ponieważ takie dziecko może już lepiej komunikować swoje potrzeby. Nie wszystkie pociechy jednak lubią podróże samochodowe, więc ich niezadowolenie może wynikać ze złego humoru – nie z niewygody.
Jaki jest więc optymalny czas? Ponownie – kilka godzin z kilkunastominutowymi przerwami. Dla niektórych dzieci granica będzie bliżej 2 godzin, inne z kolei bez problemu spędzą w foteliku 3-3,5 godziny.
Pamiętaj jednak, aby każdą przerwę poświęcić na krótki spacer, który pozwoli rozprostować nogi i dotlenić organizm. I niezależnie od tego, czy podróżujesz z noworodkiem, czy odrobinę starszym maluchem, zwracaj uwagę na wygodę – zwłaszcza gdy przed Wami dłuższa trasa.
Co istotne, na komfort podróżowania może wpływać także pora roku. I nie chodzi tutaj wyłącznie o warunki na drodze, ale również o ubrania. W końcu latem są one cieńsze, co sprawia, że pasy lepiej przylegają do ciała dziecka, zimą z kolei grubsza odzież „zabiera” przestrzeń w foteliku.
Więcej na ten temat dowiesz się z naszego innego artykułu: noworodek w foteliku zimą.
Podsumowanie: dziecko w foteliku – jak długo może w nim przebywać?
Podróże samochodowe z dzieckiem są nieuniknione, ale pamiętajmy, że czas przebywania maluszka w tej pozycji powinien być ograniczony do minimum, czyli maksymalnie 2-3 godzin jednorazowo z przerwami pomiędzy jazdą.
Ponadto unikaj korzystania z fotelika/nosidełka poza samochodem, wyciągając z nich dziecko nawet wtedy, gdy zaśnie podczas podróży. Z takim podejściem fotelik samochodowy będzie narzędziem, które pozwoli na bezpieczną i wygodną podróż z maluchem.
A jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź je na stronie Venicci, gdzie znajdziesz nie tylko jakościowe produkty dla dzieci i ich rodziców, ale również mnóstwo bezpłatnej wiedzy.
Źródła:
https://mubi.pl/poradniki/przewozenie-dzieci-w-samochodzie-przepisy/
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/96266,jak-dlugo-dziecko-moze-bez-przerwy-siedziec-w-foteliku-samochodowym