Porady

Sprawdź, jak prawidłowo kłaść noworodka na brzuchu. Zadbaj o jego zdrowy rozwój

Kładzenie dziecka na brzuchu to jeden z kluczowych elementów jego rozwoju. I chociaż mogłoby się wydać, że to czynność bardzo prozaiczna, to wspomaga ona prawidłowy rozwój dziecka, wzmacniając m.in. mięśnie brzucha, kręgosłup, a nawet stymulując pracę jelit.

W takim razie, jak układać dziecko na brzuchu, aby nie tylko pomóc mu w rozwoju, ale także sprawić, aby czynność była przyjemna sama w sobie?

Podpowiadamy!

Spis Treści

Dlaczego trzeba kłaść noworodka na brzuchu?

Czas spędzony przez dziecko na brzuszku wspiera rozwój jego mięśni i kształtowanie całego ciała niemowlęcia. Dodajmy do tego rozwój koordynacji ruchowej oraz poprawę funkcjonowania jelit, a łatwo można zauważyć, że ta prosta czynność jest niezwykle ważna z punktu widzenia zdrowia i samopoczucia maluszka.

Leżenie na brzuszku wspomaga także nabywanie kolejnych umiejętności – od prawidłowego utrzymania główki, aż po pełzanie i raczkowanie.

Jednak tutaj pojawiają się pierwsze pytania – od kiedy kłaść dziecko na brzuchu i jak często to robić?

Sprawdź nasze produkty

Od kiedy kłaść dziecko na brzuszku?

Odpowiedź jest prosta – im wcześniej, tym lepiej. Już kilkudniowe dzieci można zacząć kłaść na brzuszku na 2-3 minuty parę razy w ciągu dnia, mimo że w przypadku noworodków ich pozycja będzie bardzo niestabilna.

Noworodek dopiero nabiera wprawy we wszystkich swoich czynnościach, więc i leżenie na brzuszku będzie dla niego wyzwaniem. Łatwo to zauważyć po pozycji – ugięte rączki i nóżki, odwrócona główka i podniesiona miednica – ale z biegiem czasu dziecko rozwinie także i tę umiejętność.

Może wydawać się, że taka pozycja jest dla dziecka niewygodna, ale nic bardziej mylnego – sprzyja ona pionizacji kręgosłupa i wzmacnianiu postawy, czego efekty będzie można zobaczyć już po kilku tygodniach.

Pamiętaj jednak, że na początkowych etapach mniej znaczy więcej, dlatego wystarczy zaledwie kilka sesji po 2-3 minuty w ciągu dnia, aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka.

Jak często kłaść noworodka na brzuchu?

Na początku niech będą to zaledwie 2-3 minuty po kilka razy dziennie, a z biegiem czasu można wydłużać ten czas – zarówno pod względem jego trwania, jak i liczby dziennych sesji. Warto to rozłożyć na cały dzień, pamiętając przy tym o komforcie maluszka – najlepiej, gdy pomiędzy każdą sesją leżenia na brzuszku będzie zachowany kilkugodzinny odstęp.

Co ważne, kładąc dziecko na brzuchu, pamiętaj o jego wygodzie i zdrowiu. Nie powinno ono leżeć w takiej pozycji zaraz po karmieniu, aby nie uciskać żołądka, a także wtedy, gdy dziecko jest rozdrażnione (np. zaraz po przebudzeniu).

Nie zrażaj się jednak, gdy maluszek nie polubi się od razu z nową pozycją. To się czasami zdarza, ale i na takie sytuacje mamy kilka rad w zanadrzu.

Śpiworki do wózka

zobacz więcej

WÓZKI 2w1

zobacz więcej

WÓZKI DZIECIĘCE 3w1

zobacz więcej

Jak prawidłowo kłaść noworodka na brzuchu?

Najważniejsze są bezpieczeństwo i wygoda dziecka, więc znajdź wygodną powierzchnię do takich ćwiczeń (np. specjalna mata lub koc na podłodze) i zawsze nadzoruj swoją pociechę. Z biegiem czasu nowa pozycja stanie się intuicyjna zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka, ale w początkowym etapie będzie ono wymagało Twojego wsparcia.

Oto wskazówki, jak mu je zapewnić!

Jak położyć noworodka na brzuchu?

  • Na początku rozłóż na podłodze miękki kocyk albo matę edukacyjną. Nie ćwicz z dzieckiem na łóżku, ponieważ podłoże powinno być stosunkowo twarde.
  • Ułóż dziecko delikatnie na brzuszku, z głową skierowaną w bok. Upewnij się, że nic nie uciska delikatnych okolic brzucha (np. zabawka czy ubranko).
  • Połóż się naprzeciwko dziecka, aby je uspokoić, a także wspomóc, gdy zajdzie taka potrzeba.
  • Wspomagaj ruchy dziecka, gdy próbuje unosić główkę – możesz delikatnie przesunąć rączki malucha do przodu tak, aby znalazły się równo z linią barków.
  • Zabawiaj dziecko kolorowymi przedmiotami i mów do niego uspokajająco.

Większość dzieci intuicyjnie dostosowuje się do nowej pozycji, ale początkowe próby mogą wymagać większego zaangażowania z Twojej strony. W niektórych przypadkach dziecko może także źle reagować na zmianę pozycji, dlatego warto zadbać o to, aby dobrze mu się kojarzyła. Pomocne okazują się tutaj wszelkiego rodzaju zabawki i – przede wszystkim – wsparcie rodzica.

Leżenie na brzuchu macie już opanowane? W takim razie czas na kolejny krok – zobacz, od kiedy dziecko siada i przygotujcie się na kolejne przygody! A gdy już maluch opanuje tę trudną sztukę, przydadzą mu się ciepłe śpiworki do wózka, aby zdobywać świat w jeszcze bardziej komfortowych warunkach.

Podsumowanie – jak kłaść noworodka na brzuchu?

Rozwój małego dziecka to nieustanna podróż, która zaczyna się już w pierwszych dniach jego życia, a kładzenie maluszka na brzuchu to jeden z jej istotnych etapów. Pamiętaj, że ważna jest tutaj regularność, ponieważ nabywanie nowych umiejętności, takich jak prawidłowe trzymanie główki, wymaga czasu.

Mamy jednak nadzieję, że z naszym poradnikiem ta podróż będzie nie tylko łatwiejsza, ale również przyjemniejsza!

A skoro już o podróżach mowa, to te wymagają odpowiedniej oprawy. Dlatego zachęcamy do sprawdzenia, jakie wózki dziecięce można znaleźć w naszym asortymencie. Wolisz wózek 2w1 czy 3w1? A może klasyczną spacerówkę? Bez względu na odpowiedź, u nas kupisz idealny model!

Polecane artykuły