Dzieci

Rozwój dwulatka. Dowiedz się, jak wspierać swojego malucha każdego dnia

Dwulatek jest często określany mianem „żywego srebra”, ponieważ pokłady jego energii są praktycznie nieograniczone. I tak powinno być, ponieważ cały świat czeka na odkrycie – od domowych zakamarków po parkową roślinność.

W głowach wielu rodziców pojawia się jednak pytanie – co powinno umieć dwuletnie dziecko? I chociaż każdy maluch jest inny, to ich umiejętności można upakować w pewne określone ramy. I właśnie temu przyjrzymy się w niniejszym artykule.

Czytaj dalej i zobacz, jak powinien wyglądać rozwój dziecka w wieku 2. lat.

Spis Treści

Rozwój dwulatka – co wie, umie i rozumie dwuletnie dziecko?

Dziecko to mały odkrywca, który codziennie może zaskakiwać swoich rodziców pomysłami. Jak jednak mieć pewność, że rozwój 2-latka przebiega prawidłowo? Aby się o tym przekonać, najlepiej spojrzeć na malucha pod różnymi kątami.

Prawidłowy rozwój 2-latka obejmuje:

  • słownictwo i umiejętność porozumiewania się z otoczeniem,
  • zdolności poznawcze,
  • rozwój emocjonalny i fizyczny dwulatka.

Oczywiście, każdą z tych kategorii można by rozdrabniać na wiele mniejszych grup, jednak takie proste ramy w zupełności wystarczą, aby lepiej zrozumieć swoje dziecko, a także wspomóc je w poznawaniu i rozumieniu świata wokół.

Przyjrzyjmy się więc im odrobinę bliżej i zobaczmy, co potrafi 2-latek!

Sprawdź nasze produkty

Co rozumie dwulatek, czyli umiejętności poznawcze

Wbrew pozorom dziecko mające 2 lata zaczyna coraz więcej pojmować z otaczającego je świata. Potrafi już prawie bezbłędnie rozpoznawać przedmioty, osoby, a nawet ma swoje ulubione miejsca w domu i poza nim. Co więcej, umie nazwać je prostymi słowami.

Dwuletnie dziecko nie tylko dużo już rozumie, ale też chętnie się uczy, naśladując rodziców i otoczenie, więc w tym czasie trzeba zwracać baczną uwagę na swoje słowa, bo maluch najchętniej podłapuje te nieodpowiednie. 😉

I wreszcie poznawcze umiejętności 2-latka pozwalają mu zrozumieć proste zależności przyczynowo-skutkowe. Co to oznacza w praktyce? Dziecko rozumie, że jeśli naciśnie dany guziczek w interaktywnej zabawce, to zagra muzyka, a gdy odkręci kran, to poleci woda.

A skoro już mowa o zabawach i czynnościach angażujących ciało, to warto zastanowić się, co potrafi dwulatek i w tym zakresie.

Co powinien umieć 2-latek, czyli rozwój fizyczny i motoryczny

Dwuletnie dziecko ma mnóstwo energii i testuje swoją sprawność w sposób, który może czasami wywołać szybsze bicie serca u rodziców. Nic dziwnego, ponieważ w tym okresie maluchy mają już znacznie większą pewność siebie w ruchu i – co jeszcze istotniejsze – większą stabilność.

Większość dwulatków bez problemu porusza się więc po domu, a nawet potrafi już całkiem szybko biegać, skakać, a niektóre z nich próbują nawet wspinaczki na meble, co nie do końca podoba się rodzicom.

Jednak sprawność fizyczna dziecka nie ogranicza się do tego, ponieważ maluch rozwija także zdolności manualne, zatem precyzyjniej trzyma kredki, klocki i zabawki, a także sztućce i kubki.

Ten czas jest więc doskonałą okazją do nauki samodzielności, która czasami może okazać się plamotwórcza i czasochłonna, ale przyniesie efekty w kolejnych tygodniach i miesiącach. Warto zatem zachęcać malucha do samodzielnego jedzenia, mycia się czy ubierania, aby wspierać rozwój swojego dwulatka.

I tutaj ważna uwaga – jako że maluch w tym wieku jest już całkiem sprawny i sprytny, warto mieć to na uwadze podczas spacerów. Najlepiej więc sięgnąć po spacerówki dla dzieci, które pozwolą dobrze zabezpieczyć malucha w siedzisku, a jednocześnie zapewnią mu swobodę ruchów.

Spacerówki dla dzieci

zobacz więcej

Wózki dziecięce

zobacz więcej

WÓZKI DZIECIĘCE 3w1

zobacz więcej

Prawidłowy rozwój emocjonalny 2-latka, czyli czym jest bunt?

Co dalej? Oczywiście rozwój emocji i tutaj pojawia się temat „buntu dwulatka”. Brzmi strasznie, ale to nic innego, jak nauka siebie, swoich uczuć i odkrywanie reguł panujących w społeczeństwie.

Dwulatek rozumie znacznie więcej, niż jest w stanie wyrazić za pomocą prostych słów i zdań, więc niemożność porozumienia się w idealny sposób z otoczeniem, może czasami rodzić frustrację. Jednak z każdym dniem dziecko uczy się nowych słówek, a to pozwoli mu jeszcze lepiej wyrażać swoje potrzeby.

Oczywiście napady złości nie wiążą się tylko z dziecięcymi ograniczeniami, ponieważ maluch świadomie testuje granice otoczenia i sprawdza na co może sobie pozwolić. Ważne jest mądre wsparcie w tym okresie, które pokaże również, że nie zawsze można dostać wszystko to, czego by się chciało.

Zakończenie – co powinno umieć 2-letnie dziecko?

Okazuje się, że lista tego, co powinno umieć dwuletnie dziecko, jest całkiem długa, ale w dużej mierze są to czynności dnia codziennego, które maluch nabywa naturalnie. Jest to także bardzo intensywny czas, bo nauka praktycznie nigdy nie się kończy, a rozwój dziecka 2-letniego trwa nawet podczas prozaicznych momentów, takich jak jedzenie, kąpiel czy spacery.

Zadaniem rodziców jest w tym czasie wspieranie maluchów w całym procesie, zapewniając miłość, bezpieczeństwo i odpowiednią liczbę bodźców, które będą stymulować ich rozwój na każdym kroku.

Pamiętajmy, że każdy dzień to zupełnie nowa okazja do nauki – zarówno dla naszego dziecka, jak i dla nas samych. Jedno jest jednak pewne – Twoje 2-letnie dziecko jeszcze nieraz zaskoczy Cię tym, co potrafi.

Polecane artykuły