Kolki u niemowląt wywołują przerażenie u każdego rodzica. I nic dziwnego, bo kiedy maleństwo zaczyna płakać bez wyraźnej przyczyny, czasami nie wiadomo, co zrobić, aby ulżyć mu w bólu. Na szczęście kolka to nie wyrok i można sobie z nią poradzić.
Jak? Tego dowiesz się z niniejszego artykułu!
Spis Treści
Kolki u noworodka – objawy i przyczyny
Jakie są objawy kolki u niemowlaka? To pytanie nurtuje wielu rodziców. Pierwszym i najważniejszym objawem jest płacz, który przychodzi praktycznie znikąd – jeszcze chwilę wcześniej dziecko było spokojne, a nagle wpada w długi epizod płaczu. W takiej sytuacji rodzic nie wie, co się dzieje, a to może być właśnie kolka…
Takie sytuacje pojawiają się najczęściej pomiędzy drugim (czasami czwartym), a szóstym tygodniem życia dziecka i mogą trwać przez 2-3 miesiące. Do rozdzierającego płaczu dochodzi także podkurczanie nóżek i prężenie się, a objawem może też być napięty brzuszek.
Skąd się jednak biorą kolki? Kiedyś uważano, że to efekt zgromadzonych w jelitach gazów, jednak te są kolejnym objawem, nie przyczyną.
Podsumujmy więc wszystkie dotychczasowe wiadomości!
Kolki u niemowlaka – objawy:
- płacz,
- prężenie się,
- podkurczanie nóg,
- wyginanie pleców,
- gazy,
- rozdrażnienie.
A co jest przyczyną kolek? Niestety natura.
Obecnie przyjmuje się, że kolki u niemowląt to efekt nierozwiniętego jeszcze w pełni układu pokarmowego dziecka, zwłaszcza jelit, bo organizm dziecka dopiero nabiera wprawy z sprawnym działaniu w świecie.
Czasami winowajcą jest także alergia pokarmowa, szczególnie gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, chociaż i maluchy karmione w sposób naturalny mogą być narażone na tego typu sytuacje, gdy matka spożywa produkty, które mogą takie reakcje wywołać (np. produkty mleczne czy orzechy).
Czy można walczyć z naturą, aby ulżyć swojemu dziecku w tym trudnym okresie? Na szczęście są na to sposoby.
Sprawdź nasze produkty
Jaki jest najlepszy sposób na kolki?
Wiemy już, jakie są objawy kolek u niemowlaków, ale najważniejsze pytanie brzmi – jak sobie z tym poradzić.
Najważniejsza zasada mówi – spokój. Dzieci są bardzo wyczulone na emocje swoich rodziców, więc gdy w Twoje zachowanie wkrada się panika, maluch stanie się jeszcze bardziej nerwowy. Gdy już opanujesz emocje, czas na konkretne działania.
Specjaliści rekomendują delikatny masaż brzuszka – najlepiej przeprowadzony zgodnie z ruchem wskazówek zegara – co pomoże przemieścić się nagromadzonym gazom, które powodują dyskomfort. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem rozgrzać dłonie, a dodatkowo warto je posmarować oliwką dla niemowląt, co ułatwi masowanie.
Inną sprawdzoną opcją jest użycie ciepłego okładu (na przykład z termoforu owiniętego w pieluszkę), a także noszenie, tulenie i delikatne kołysanie niemowlaka – zarówno w swoich ramionach, jak i wózkach niemowlęcych.
Drugie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że jeśli dziecko zaśnie zmęczone w takim wózku, możesz je pozostawić wygodnie w gondoli. Wózki głębokie Venicci są wręcz stworzone do tego, a nasze gondole są równie wygodne co dziecięce kołyski.
I na koniec jeszcze jedna rada – unikaj zakładania ubranek, które są zbyt ciasne w okolicach talii, ponieważ w przypadku kolek dodatkowy niekomfortowy ucisk na brzuszek może pogorszyć sprawę.
Niespokojny sen noworodka i kolki – co robić?
Kolki u dziecka mogą negatywnie wpływać na jego wypoczynek – zarówno nocą, jak i w ciągu dnia – a to jeszcze bardziej niekomfortowa sytuacja dla maluszka. Gdy wspomniane wyżej sposoby działają doraźnie, ale nie długoterminowo, wtedy warto pójść o krok dalej.
Przed snem noworodka zrób kąpiel w ciepłej wodzie, która rozluźnia. Ciepła woda działa cuda nie tylko na mięśnie, ale także na zmysły malucha – to jak mini spa dla niemowląt. Zadbaj o to, aby ogrzać brzuszek (podobnie, jak w przypadku ciepłych okładów), co także będzie miało działanie uspokajające.
Jeśli kolki są bardzo trudne i dziecko źle je znosi, wtedy lekarz może przepisać specjalne preparaty łagodzące objawy. Warto jednak pamiętać, że nie każdy maluszek zareaguje na te same środki, więc czasem trzeba przetestować kilka opcji – jednak zawsze pod okiem specjalisty.
Pomocny może okazać się także smoczek antykolkowy – zarówno do butelek, jak i uspokajający – którego system uniemożliwia połykanie pęcherzyków powietrza. Choć smoczek nie rozwiąże wszystkich problemów, dla wielu rodziców staje się on prawdziwym wybawieniem w tych trudnych momentach.
Podsumowanie – co to są kolki u niemowląt?
Cierpliwość to klucz – kolki nie znikną z dnia na dzień, ale systematyczne działania mogą przynieść ulgę zarówno Tobie, jak i dziecku. Wiedza o tym, od czego są kolki u niemowląt jest zatem niezwykle pomocna, bo pierwsza zasada zdrowego trybu życia mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I chociaż kolkom nie zawsze można zapobiec, to świadomość tego, jak powstają i co na nie działa, jest na wagę złota.
Nie zapominaj też o tym, że czasem po prostu trzeba pozwolić sobie i dziecku na chwilę odpoczynku – zróbcie przerwę od różnych prób i usiądźcie razem, przytulając się. Bliskość rodzica może zdziałać więcej niż nam się wydaje – dla dziecka to największe źródło poczucia bezpieczeństwa na co dzień.
Kolki to wyzwanie, ale z odpowiednim podejściem i odrobiną cierpliwości da się je przetrwać – i to całkiem dzielnie! Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik także w tym pomoże.