Pojawienie się nowego członka rodziny to duże wydarzenie – zwłaszcza dla rodzeństwa, które będzie musiało się od teraz podzielić uwagą rodziców z bratem lub siostrą.
Na co zwrócić uwagę wybierając taki wózek? Czy modele 2w1 lub 3w1 mogą się sprawdzić, czy może lepiej postawić na klasyczne rozwiązania? Odpowiedzi na te i na inne pytania poznasz w niniejszym artykule.
Jak więc sobie z tym radzić? Mamy dla Was sprawdzone porady!
Spis Treści
![](https://venicci.pl/wp-content/uploads/paz╠udziernik-temat-1-2-1200x399.jpg)
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo bez względu na wiek pociechy?
Najważniejsze jest wczesne wprowadzenie dziecka w temat ciąży. Dobrze jest też zaangażować je w domowe prace, na przykład w wybieranie ubranek czy aranżowanie pokoju dla malucha. To wszystko sprawi, że dziecko nie tylko lepiej zrozumie, co się wokół niego dzieje, ale również będzie lepiej przygotowane na swoją rolę – rolę starszego rodzeństwa.
Każde dziecko – od rocznego szkraba po nastolatka – na swój sposób będzie przeżywać powiększenie rodziny. I o ile starsze dzieci łatwiej poukładają sobie to w głowie, to maluchy, które dopiero uczą się świata, potrzebują wsparcia, a samo pokazanie rosnącego brzuszka czy składanie kolorowych ubranek może nie wystarczyć.
Dlatego też przygotowaliśmy poradnik z podziałem na różny wiek pociechy!
Sprawdź nasze produkty
Jak przygotować 1,5-roczne dziecko na rodzeństwo?
1,5-roczne dzieci są ciekawe świata, więc sięgnij po różnego rodzaju książeczki z obrazkami czy bajki, które pokazują temat ciąży. Warto też wspólnie obejrzeć zdjęcia z okresu, gdy maluch sam był niemowlakiem.
Co jeszcze? Rozmowy! Opowiadaj, na przykład podczas zakupów wyprawki niemowlęcej, czemu będą służyć wybrane przedmioty i jak „dzidziuś” będzie z nich korzystać.
Przykład? Możecie wspólnie oglądać różnego rodzaju akcesoria do wózków dziecięcych i poznawać ich funkcje oraz przeznaczenie. Niech to będzie dobra zabawa, zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie!
Jak przygotować 2-letnie dziecko na rodzeństwo?
Mogłoby się wydać, że pół roku to niewiele, ale w rozwoju dziecka to kolosalna zmiana, dlatego w przypadku dwulatka świetnym sposobem jest pokazanie, na czym polega opieka nad maluchem, poprzez zabawy z lalkami lub misiami.
Możecie „karmić” lalkę/misia, przebierać ją, kąpać czy układać w łóżeczku do spania. A jeśli posiadasz wypinane foteliki samochodowe dla dzieci, to również możesz pokazać maluchowi, jak one działają i chronią noworodka, układając tam zabawkę.
Oczywiście, nie zapomnij także o punktach z wcześniejszego akapitu, ponieważ wprowadzenie do tematu ciąży nadal jest bardzo ważne.
Jak przygotować 3-latka na rodzeństwo?
Otwartość w rozmowach o ciąży i opiece nad maluszkiem oraz większe zaangażowanie w przygotowania do powitania nowego członka rodziny to podstawa. Dlaczego? Bo trzylatek już dużo rozumie, a jego ciekawości nie zaspokoją proste odpowiedzi.
Jeśli istnieje taka możliwość, warto poznać malucha z noworodkami, na przykład dziećmi koleżanek czy kuzynek. Taki kontakt może pomóc oswoić się z obecnością innych, młodszych dzieci, i pokazać, jak wygląda opieka nad nimi w praktyce.
Trzyletnie dziecko bywa też zazdrosne, zwłaszcza gdy nowy członek rodziny zabierze nie tylko uwagę rodziców, ale również rzeczy należące dotychczas do malucha. Warto więc zawczasu wprowadzić pociechę w temat dzielenia się i pokazać, w jaki sposób wózki dziecięce czy nieużywane już śpiworki do wózka będą służyć młodszemu rodzeństwu.
Jak przygotować starsze dziecko na rodzeństwo?
Starsze dzieci potrzebują przede wszystkim rozmowy, dlatego wprowadź je w temat ciąży, zmian, które nastąpią w rodzinie i przyszłej opieki nad dzieckiem.
Pozwól dziecku także na większe zaangażowanie w przygotowania, np. podczas wyboru ubranek czy zabawek – dzięki czemu poczują się ważne i odpowiedzialne. Może nawet zaproponować jakieś ciekawe pomysły na dekorację pokoju dla malucha – to dla niego świetna okazja, by poczuć, że ma realny wpływ na nowe otoczenie.
I wreszcie nie bój się rozmawiać z dzieckiem o emocjach – zarówno swoich, jak i jego – których może być naprawdę dużo (od radości do niepokoju), więc ważne, aby te uczucia były zrozumiane i omówione.
![](https://venicci.pl/wp-content/uploads/paz╠udziernik-temat-1-3-1200x399.jpg)
Podsumowanie – jak przygotować dziecko na nowego członka rodziny?
Powiększenie rodziny to duża zmiana, którą dzieci silnie odczuwają. Warto wiedzieć, jak je na to przygotować. Podsumujmy więc ten temat!
Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?
- Dopasuj przygotowania do wieku i świadomości dziecka.
- Wprowadź dziecko w temat ciąży i opieki nad noworodkiem.
- Zaangażuj dziecko w zakupy wyprawki – niech pomoże wybierać chociażby wózki 3w1 lub klasyczne, akcesoria, ubranka i zabawki.
- Pozwól dziecku wziąć udział w przygotowaniu domu pod nowego członka rodziny.
- Wykorzystaj różne pomoce, na przykład książeczki czy bajki, aby wprowadzić malucha w temat.
- Jeśli masz możliwość, zapoznaj dziecko z noworodkami swoich koleżanek lub osób z rodziny, aby przyzwyczaiło się do zachować dzidziusia.
- Rozmawiaj o zmianach i towarzyszących temu uczuciach.
Proces przygotowywania dziecka na rodzeństwo warto rozpocząć wcześnie, aby pociecha mogła stopniowo przygotowywać się do zmian. To zbuduje w niej ciekawość, dzięki czemu pierwsze dni z niemowlakiem w domu będą spokojniejsze i przyjemniejsze.