Czy wszystkie noworodki są do siebie podobne? Wprost przeciwnie – różni je bardzo dużo, chociażby waga po urodzeniu, która może wahać się od 2,5 kilograma do nawet 4,5 kilograma, chociaż większość maluchów mieści się w średniej, która przyjmuje wartość ok. 3,5 kilograma.
Od czego jednak to zależy i jak zmienia się średnia waga dziecka po urodzeniu przez kilka kolejnych miesięcy? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule!
Spis Treści

Ile waży noworodek i od czego to zależy?
Średnia waga noworodków oscyluje w granicach ok. 3, 5 kilograma, ale zdarzają się zarówno mniejsze dzieci, jak i większe. Noworodek 5-kg również nie jest dużym zaskoczeniem, chociaż tego typu przypadki pojawiają się znacznie rzadziej i wynikają z uwarunkowań genetycznych, chorób matki (np. cukrzyca) czy diety stosowanej w trakcie ciąży.
I w zasadzie te trzy czynniki mają największy wpływ na średnią wagę noworodków w momencie narodzin. Przyjmuje się również, że chłopcy są nieco więksi od dziewczynek, ale różnice sięgają 200-300 gramów.
Od czego zależy waga dziecka w momencie narodzin:
- genetyka – dziecko dziedziczy predyspozycje wagowe po swoich rodzicach,
- dieta i zdrowie matki – niedobory niektórych składników mogą wpływać na niższą wagę, a z kolei choroby, takie jak cukrzyca czy otyłość, sprzyjać większej wadze dziecka,
- długość trwania ciąży – wcześniaki urodzone przed terminem będą mieć niższą wagę, a dzieci „przenoszone” mogą ważyć więcej,
- styl życia matki w trakcie ciąży – nadmierny stres, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu będą negatywnie odbijać się na wadze dziecka, zaniżając ją w stosunku do średniej.
Rozpiętość wagowa jest jednak dość duża, i tak noworodek 3-kg nadal będzie mieścić się w normie, bo najważniejsze są tutaj odpowiednie proporcje ciała, stan zdrowia malucha oraz fakt, czy w kolejnych tygodniach i miesiącach swojego życia będzie prawidłowo przybierać na wadze.
Sprawdź nasze produkty
Jak zmienia się średnia waga noworodka na przestrzeni tygodni?
Prawidłowa masa noworodka przyjmuje inne wartości wraz z upływem czasu, ale trudno tutaj o sztywne ramy, ponieważ punkt wyjścia jest inny w każdym przypadku. Przyjmuje się, że pierwsze tygodnie dziecka to czas szybkiego przyrostu masy, który może wynosić nawet 200 gramów na tydzień.
Łatwo zauważyć, że w tym tempie dochodzi do podwojenia wagi urodzeniowej już po kilku miesiącach.
W takim razie, ile ważą 5-miesięczne dzieci? W zależności od początkowych parametrów, w tym okresie mogą już ważyć dwa razy tyle, co w dniu narodzin, a waga 6-miesięcznego dziecka może wahać się od ok. 6 kilogramów do nawet 9 kg.
A kiedy dziecko waży 10 kg i więcej? Znowu trudno tutaj o jasne wytyczne, bo mniejszym dzieciom zajmie więcej czasu dojście do tego pułapu, ale przyjmuje się, że w okolicach pierwszego roku życia, dziecko powinno potroić swoją wagę urodzeniową, co dla lżejszych maluchów oznacza właśnie przekroczenie magicznej bariery 10 kg.
Jeżeli więc normalna waga noworodka wynosi mniej więcej 3,5 kg, to można śmiało założyć, że po 12 miesiącach będzie ona już w okolicach 10 kilogramów.
Taki stosunkowo nagły wzrost dziecka łączy się również ze zmieniającymi się potrzebami maluchów, które szybko wyrastają ze swoich ubranek czy akcesoriów. Dlatego też kompletując wyprawkę dla noworodka, warto o tym pamiętać i – na przykład – wybrać wózek dziecięcy, który będzie dorastać wraz z dzieckiem.
Modele 2w1 lub 3w1 Venicci to wózek dziecięcy gondola + spacerówka, dzięki czemu dostosujesz styl jazdy do zmieniających się potrzeb swojej pociechy!
Jak monitorować wagę dziecka po urodzeniu?
Waga dziecka jest jednym ze wskaźników pokazujących jego prawidłowy rozwój, więc nic dziwnego, że rodzice pytają o to, ile dziecko powinno ważyć w 6 miesiącu, a ile po osiągnięciu pierwszego roku życia?
Wyżej wskazaliśmy pewne normy, ale one są płynne, bo waga dziecka w 8 tygodniu życia, 3 miesiącu czy pierwszym roku może zależeć od wielu bardzo indywidualnych czynników. Ważniejsze od konkretnych liczb są jednak tendencje wzrostowe i systematyczne przybieranie na wadze.
Co jednak istotne, waga dziecka 3-miesięcznego, półrocznego czy rocznego może nagle zastopować, co nie zawsze musi budzić niepokój. Czasami wynika to z naturalnych cech rozwoju organizmu i zmieniającego się tempa wzrastania.
W pierwszych miesiącach życia dziecko zazwyczaj szybko przybiera na wadze, jednak z czasem ten proces może zwolnić, zwłaszcza gdy maluch zaczyna się więcej ruszać.
Taka zwiększona aktywność ruchowa to także moment, w którym rodzice powinni szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dziecka, zwłaszcza podczas podróży samochodem i tutaj dopasowany fotelik dziecięcy odgrywa znaczącą rolę.
Dla niemowląt najlepiej sprawdzają się foteliki w kategorii 0-13 kg, które montuje się tyłem do kierunku jazdy, co jest najbezpieczniejszą opcją dla najmłodszych pasażerów. Polecamy również nasze akcesoria do fotelika samochodowego, które pozwolą na jeszcze bezpieczniejsze podróże.

Podsumowanie – ile waży noworodek?
Masa dziecka to jeden z kluczowych wskaźników mówiących o jego prawidłowym rozwoju, ale trudno ją zamknąć w sztywne ramy. Dlaczego? Ponieważ maluchy różnią się od siebie i już ich początkowa waga może się skrajnie wahać – od 2,5 kg do nawet 4,5 kg.
Dlatego zamiast patrzeć tylko na liczby, lepiej zwrócić uwagę na prawidłowy rozwój dziecka i systematyczne przybieranie na masie – nawet 200 gramów w pierwszych tygodniach życia. Podczas regularnych bilansów u lekarza, pediatra również oceni, czy maluszek rozwija się prawidłowo, a jeśli coś go zaniepokoi, doradzi, jakie kroki podjąć w tym zakresie (np. zmiana diety).
Nie martw się zatem, jeśli Twój maluszek „odstaje” wagą od rówieśników, bo może to być zupełnie normalny proces. Jeżeli jednak budzi to Twoje obawy, skonsultuj się z lekarzem w tej sprawie.