Dzieci, Porady

Co zrobić, gdy niemowlę nie lubi jeździć w wózku?

Spacer powinien być czystą przyjemnością – zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Może się jednak zdarzyć, że maluszek będzie niespokojny w wózku, a nawet nie będzie chciał w nim jeździć. Jak sobie poradzić z taką sytuacją?

Najważniejsze jest rozpoznanie problemu, a następnie właściwa reakcja – mamy nadzieję, że nasz artykuł w tym pomoże!

Spis Treści

Powody, dla których dziecko nie chce jeździć w wózku

Młodzi rodzice dopiero uczą się rozumieć potrzeby swojego dziecka, więc zrozumienie, dlaczego nie lubi ono jeździć w wózku może być trudnym zadaniem. Może, ale nie musi, bo lista takich powodów zamyka się zazwyczaj w kilku punktach.

Oto one:

  • dyskomfort fizyczny – niewłaściwa pozycja, niewygodny materac/siedzisko, zbyt ciasno zapięte pasy, przegrzanie lub wychłodzenie,
  • ograniczone możliwości eksploracji świata – dzieci, nawet te najmłodsze, są ciekawe otaczającego je świata, a „zamknięcie” w wózku może im to utrudniać,
  • niechęć do bezczynnego leżenia – niektóre dzieci są bardzo aktywne i takie bezczynne leżenie przez dłuższy czas może być dla nich problematyczne,
  • przejściowy etap w rozwoju dziecka – niechęć do wózka może być przejściowa i pojawiać się na różnych etapach.

Większości tych problemów można zaradzić, niektóre jednak mogą okazać się bardziej skomplikowane. Jak sobie z nimi radzić?

Jak przyzwyczaić dziecko do wózka? Praktyczne porady i wskazówki

Problem rozpoznany i co dalej? Trzeba mu zaradzić – im szybciej, tym lepiej, żeby dziecko nie zraziło się całkowicie do takiej formy mini-podróżowania.

W tym celu przede wszystkim upewnij się, że wózek jest wygodny i dopasowany do potrzeb maluszka. Co to oznacza? Dziecko powinno mieć w nim wystarczająco dużo przestrzeni i zapewnione wygodne ułożenie. Dobrą opcją jest również składana budka, którą można odsunąć, aby zapewnić dziecku możliwość obserwacji otoczenia – taką opcję znajdziesz m.in. w wózkach z kolekcji Upline.

Równie ważne jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do wózka. Zacznij od krótkich spacerów, a w skrajnych przypadkach nawet kilku minut w wózku w domowym zaciszu. Stopniowo będziesz w stanie wydłużać czas do kilkudziesięciu minut.

I ostatnia kwestia, czyli zabawa. Pokaż swojemu dziecku, że przebywanie w wózku to świetna zabawa – śpiewaj piosenki, zabawiaj czy wyposaż gondolę w kilka kolorowych gadżetów. Stworzysz w ten sposób pozytywne skojarzenia!

Alternatywne rozwiązania, jeśli niemowlę nie lubi wózka

Czasami pomimo najlepszych chęci rodziców, dzieci nie są w stanie przekonać się do częstego podróżowania wózkiem. W takich przypadkach warto sięgnąć po alternatywy, których jest trochę na rynku, ale z grubsza można podzielić je na dwa rodzaje – chusty i nosidełka.

Każda z opcji ma swoje unikalne zalety, które pozwolą lepiej dobrać model do potrzeb dziecka.

  • Chusta do noszenia – chusty pozwalają na bliski kontakt z dzieckiem, jednocześnie rozkładając równomiernie jego wagę,
  • nosidełka – sztywniejsze od chust i oferują dodatkowe wsparcie dla pleców i bioder dziecka – są dobrym rozwiązaniem dla starszych dzieci, które mogą już samodzielnie trzymać główkę.

Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie jest dobre dla kilkumiesięcznego dziecka, ale może być już kłopotliwe dla starszej pociechy. Z drugiej strony starsze dziecko rozumie już więcej, więc można spróbować przekonać go ponownie do wózka – zwłaszcza że spacerówka zapewnia całkowicie inne doświadczenia.

Spacerówka – stworzona, aby poznawać świat

Klasyczne wózki spacerowe są łatwe w manewrowaniu, a przy tym zapewniają sporą swobodę dziecku, które może obserwować otoczenie. Dodatkowo siedzisko można regulować i zmieniać jego ustawienie. Jeżeli więc maluch jest zainteresowany światem, warto ustawić je przodem do kierunku jazdy. Jeżeli zaś woli mieć rodzica w zasięgu wzroku, wtedy lepiej wybrać ustawienie tyłem do kierunku jazdy.

Dodatkowo, możliwość regulacji oparcia pozwala na zapewnienie dziecku chwili odpoczynku, gdy eksploracja świata go zmęczy. Co jednak ważne, nie można się spieszyć ze zmianą wózka głębokiego (lub innych form transportu) na spacerówkę, bo ta zmiana musi podążać za rozwojem dziecka.

Jak to zrobić prawidłowo? Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego, kiedy można przesadzić dziecko do spacerówki!

Polecane artykuły